Twoje Radio Lipsko

963AM

 • Przerwa w emisji programu TRL

  Przerwa w emisji programu TRL

  piątek, 10, maj 2019 19:28
 • XVIII urodziny TRL

  XVIII urodziny TRL

  czwartek, 14, luty 2019 19:28
 • Mężczyzna idealny w LCK

  Mężczyzna idealny w LCK

  piątek, 02, listopad 2018 08:58
 • Piknik nadwiślański

  Piknik nadwiślański "Chotcza 2018"

  środa, 01, sierpień 2018 19:58
 • Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze

  Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze

  piątek, 06, lipiec 2018 19:58
 • Festiwal w dechę 2017

  Festiwal w dechę 2017

  wtorek, 18, lipiec 2017 19:58
 • Festiwal Muzyki Klasycznej 2017

  Festiwal Muzyki Klasycznej 2017

  wtorek, 18, lipiec 2017 18:58

I Ciszycka Noc Świętojańska

Zgodnie z wielowiekową tradycją obchodów prasłowiańskiej Nocy Kupały zwanej również Nocą Świętojańską, 24 czerwca 2016r. w  Ciszycy Dolnej odbyło się misterium ognia i wody.

Organizatorzy wydarzenia w tym: Strażacy, Koła Gospodyń Wiejskich, Wójt Gminy Tarłów oraz ksiądz prefekt i ksiądz proboszcz Parafii pw. Św. Trójcy w Tarłowie byli zaskoczeni ogromną ilością osób, która wzięła udział w obchodach.

Przez lata utarło się wiele tradycji, które towarzyszą obchodom tego święta, min. rozpalanie ogniska, skakanie przez ogień, co według wierzeń oczyszcza duszę i chroni przed nieszczęściem i złem, tańce przy ognisku, puszczanie wianków na wodę czy poszukiwanie kwiatu paproci. Wszystkie z tych tradycji udało się podczas nocy świętojańskiej w Ciszycy Dolnej kultywować.

Mam nadzieję, że dzisiaj tradycji stanie się zadość i mieszkańcy Gminy Tarłów będą cieszyć się zdrowiem, bogactwem i miłością zgodnie z tradycją i przesłaniem dzisiejszego święta, powiedział Wójt Gminy Tarłów, życząc wszystkim udanej zabawy. Uroczyste obchody rozpoczęły się Mszą Św. pod przewodnictwem ks. proboszcza parafii p.w.. Św. Trójcy w Tarłowie - Mirosława Kosiora odprawioną w warunkach polowych na tamie wojskowej w Ciszycy, następnie uformowała się procesja ku Wiśle gdzie nastąpiło błogosławieństwo wody i puszczenie wianków na wodę.

Kolejny punk programu to przejazd paradny umajonymi wozami pod remizę w Ciszycy Dolnej gdzie Wójt Gminy Tarłów Leszek Walczyk wraz  księdzem proboszczem Mirosławem Kosiorem uroczyście powitali przybyłych gości, a wśród nich min. Kazimierza Kotowskiego - Posła na sejm RP, Bogusława Włodarczyka- Starostę Powiatu Opatowskiego, Radnych Powiatu Opatowskiego, Radnych Gminy Tarłów, pracowników Urzędu Gminy i jednostek organizacyjnych, strażaków, przedstawicieli organizacji pozarządowych, sołtysów, strzelców.

Po części oficjalnej odbył się program artystyczny w wykonaniu zespołów ludowych, kapel  zrzeszonych przy Gminnym Ośrodku Kultury w Tarłowie pod kierownictwem Franciszka Zychewicza oraz przy udziale młodzieży szkolnej. Ostatnim punktem programu było Poszukiwanie "Kwiatu Paproci".

Pogoda dopisała, wszyscy zgromadzeni bawili się znakomicie, uśmiech nie schodził z twarzy, klimat imprezy był magiczny, można śmiało powiedzieć, że tegoroczne obchody Nocy Kupały były niezwykle udane. Miejmy nadzieję, że tradycja będzie kultywowana i impreza na stałe wpisze się w kalendarz imprez organizowanych w Gminie Tarłów i otrzyma miano "cykliczna".

 

 

fot. Gmina Tarłów

 

banner-pajacyk

Pogoda dla lipska

Pogoda Lipsko z serwisu